Rokas – plaukstas iespējamās cīpslu slimības

  • Reimatoīdais artrīts – Reimatoīdais artrīts ir saistaudu slimība, kuras rezultātā ievērojami deformējas plaukstas locītavas un izmainās cīpslas. Šo slimību ārstē reimatologi, taču dažas artrīta komplikācijas prasa plastikas ķirurgu iejaukšanos. Lielu daļu reimatoīda artrīta izraisīto simptomu var likvidēt vai samazināt neoperatīvā ceļā, lietojot speciālas šinas vai fizioterapiju. Diemžēl dažiem pacientiem nepieciešamas operācijas. Ķirurgi, piemēram, tādi kā no Dr. Zaržecka un Dr. Krūmiņa plastiskās ķirurģijas klīnikas, var rekonstruēt daudzas reimatoīdās artrīta radītās komplikācijas, piemēram, izgriežot iekaisušos audus no locītavām, atgriežot vietā izmežģītās cīpslas vai nomainot deformētās locītavas ar mākslīgajām. Ja arī plauksta neatgūs pilnu spēku, tā tomēr kļūs labāk pielietojama sadzīvē. Protams, joprojām ir svarīgi atcerēties, ka pamat slimību nespēs izārstēt plaukstas operācija, un pacientam joprojām būs nepieciešama ārstēšanās pie reimatologa.
  • Stenozējošais ligamentīts – Stenozējošais ligamentīts jeb ieklemmējušies pirksti. Dažkārt ilgstoša smaga, vienmuļa darba darītāji ievēro, ka sāpošo pirkstu pamatnē virs cīpslām parādās kustīgs sabiezinājums, un drīz kļūst grūti saliekt un atliekt pirkstus – tie ieklemmējas saliektā vai atliektā stāvoklī. Tā ir sabiezējusi saliecējcīpsla, kura sākusi ķerties cīpslas maksts tunelī. Sākumā var palīdzēt speciālas šinas vai asteroīdu injekcijas cīpsla makstī, taču, ja tas nepalīdz, vai simptomi ir izteikti, nepieciešama operācija. Tās laikā ar nelielu griezienu plaukstas ādā tiek iešķelta cīpslas maksts un tādējādi paplašināt tuneli cīpslas slīdēšanai. Brūces sadzīst ātri un rētas nav pamanāmas.
  • Higromas jeb Gangliji – Higromas jeb gangliji ir ar želejveidīgu masu pildīts pūslītis, kurš saistās ar locītavu un cīpslu. Tas var atrasties pie jebkuras locītavas, taču biežāk rokā ir pie plaukstas locītavas. To visbiežāk ievēro nejauši kā mazu burbulīti, kurš atrodas zem ādas un lēnām aug. Dažkārt to izdodas pārspiest, taču parasti pēc pārspiešanas ganglijs atjaunojas. Šajā gadījumā ir iespējams veikt operāciju un gangliju izoperēt. Operācija ir nepieciešama arī neskaidros gadījumos, kad veidojums varētu būt audzējs.
  • Kaulu panarīcijs – kaulu panarīcijs jeb falangas osteomielīts. Attīstās falangā, kombinējas ar cīpslu un locītavu panarīciju. Rodas strutainas fistulas nagu falangā zem ādas. Ap fistulas eju veidojas granulācijas ar sekvestru izdalīšanos. Ja slimību ievēro laicīgi, tad iespējama falangas noņemšana un plaukstas kustību atgriešana normālā stāvoklī.
This entry was posted in Blog. Bookmark the permalink.