Kas ir stomatoloģija?

Stomatoloģija (gr. stoma, stomatos – mute + logos – mācība)   ir medicīnas nozare, kas pētī mutes dobuma orgānu ( zobu, mēles, gļotādas), žokļu un sejas slimības, to izcelsmi, attīstību, ārstēšanu un profilaksi. Agrāk stomatoloģijas šaurākā nozīmē sauca par zobārstniecību.

Izšķir terapeitisko, ortopēdisko, ķirurģisko, kā arī bērnu stomatoloģiju.

Terapeitiskā stomatoloģija nodarbojas ar zobu slimībām – galvenokārt, kariesa un tā komplikāciju, kā arī citu zobu cieto audu slimību un patoloģisku procesu, zobu apkārtējo audu – parodonta un mute dobuma gļotādas slimību ārstēšanu, pētī sakaru starp zobu slimībām un organisma septisko stāvokli, reimatismu, sirds un asinsvadu slimībām.

Ortopēdiskā stomatoloģija nodarbojas ar zobu, zobu rindu un žokļu kaulu protezēšanu. Atsevišķa ortopēdiskās stomatoloģijas nozare ir ortodontija, kas pētī zobu, zobu rindu, sakodiena, žokļu un sejas anomāliju veidošanos, ārstēšanu un profilaksi.

Ķirurģiskā stomatoloģija nodarbojas ar mutes dobuma, žokļu un sejas slimību ķirurģisku ārstēšanu, kā arī traumatoloģijas plastiskās ķirurģijas problēmām.

Stomatoloģija sāka attīstīties jau civilizācijas rītausmā. Stomatologi ir darbojušies tikpat ilgi kā pārējie ārsti.

Atrasti vēsturiski dokumenti, kas apliecina, ka senos laikos bijuši 52 kopšanas noteikumi, mācīts, kā padarīt zobus spožus un pat – kā pareizi elpot. Protams, tolaik trūka zināšanu par zobiem un to ārstēšanu. Senajā Grieķijā apmēram pirms 2500 gadiem bija dentisti, kas nodarbojās ar zobu raušanu.

Senatnē nezināja,ko darīt ar sāpošiem zobiem. Grieķijā bērniem, kam sāpēja zobi, deva preparātus, kuri mazina sāpes. Zobus plombēt sāka viduslaikos. Sākumā caurumus aizpildīja ar vasku un gumiju. Vēlāk sāka lietot metālus, galvenokārt svinu un zeltu.

Starp citu, zobu suka izgudrota 1498. gadā. To izgudroja ķīniešu dentisti, un tā bija paredzēta valdnieka ģimenei. Pirms 100 gadiem cilvēkam stomatologa amats bija jāmācās, praktizējoties pie pieredzes bagātiem ārstiem. 1840. gadā atvēra zobu ķirurģijas koledžu Baltimorā. Neilgi pēctam parādijās arī pirmās zobu kapes.

This entry was posted in veselība. Bookmark the permalink.